Nieuw Van Gogh Beeld

Nieuw Van Gogh Beeld
15 juli, 2025 Ron Dirven

Op zaterdag 28 juni 2025 is tijdens de opening van de tentoonstelling PATATE – Aardappels na Van Gogh een nieuw beeld gepresenteerd in de Van Gogh Tuin. Het is een keramische borstbeeld van Monika Dahlberg, getiteld Ni barabara papa (It’s a wild road). De onthulling werd verricht door Alexandra van Dongen, voorzitter van de Vrienden van Van Gogh & Zundert.

Dahlberg werkte eerder als artist-in-residence in Zundert en produceerde dit borstbeeld in het Europees Keramisch Werk Centrum (EKWC) in Oisterwijk. In het beeld voor Zundert gaat Dahlberg op zoek naar de gezamenlijke geschiedenis tussen locatie, werk en persoon. Het thema Van Gogh als reiziger is hierbij het vertrekpunt. Ze voelt zich verwant met de reiziger in Van Gogh. Zelf is ze afkomstig uit een nomadenstam uit Kericho (Kenia). De jagers-verzamelaarscultuur van haar voorvaderen is er een waar ze zich goed bij voelt. Dit stroomt kennelijk ook door haar aderen vanuit een eeuwenoude traditie. Het past bij Dahlbergs manier van werken en leven; in het hier en nu zijn. Overlappende thema’s uit het heden en verleden smelten samen in keuzes, in reizen. Vaak figuurlijk maar soms ook letterlijk.

Voorafgaand aan dit project maakte ze een reis door de kleurenwereld van Van Gogh; een studiereis met de trein vanuit Zundert naar Arles. Deze reis creëert herinneringen. Het onderweg zijn roept een krachtige dynamische versmelting op van kleuren van het landschap in en rondom Arles. Uit dat palet putte ze voor dit werk. Die kleuren gebruikt ze om zo dicht mogelijk bij Vincent te komen vanuit zichzelf. Er zijn tonen die elkaar laten stralen, die een paar maken, zielsverwanten in een oneindige dans.

Unica editie

Voor de realisatie van het kunstwerk heeft Monika Dahlberg een editie gemaakt van kleine kunstwerkjes die allemaal op unieke wijze door haar geglazuurd zijn. Voor het aantrekkelijke bedrag van slechts € 225,- kun je een beeldje kopen van een van de bekendste beeldhouwers van het moment. Daarmee draagt u bij aan de totstandkoming van het borstbeeld. De eerste verkopen van de beeldjes gebeurden live tijdens de opening op 28 juni bij het van GoghHuis, daarna zijn de nog resterende beeldjes in de webshop van het Van GoghHuis.